České děti se méně hýbou a více tloustnou

Průzkumy ukazují, že české děti tloustnou a jsou stále neohrabanější. Pro mnohé z nich je sport čím dál hůře dostupný. Pokud totiž děti sportují, většinou to je organizovaně v kroužcích. A zde je dle analýzy Tomáše Periče z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karolovy v Praze kámen úrazu. Za organizované sportování se platí, a to leckdy i nemalé částky. Děti z chudších rodin tak zákonitě méně sportují, než ty z rodin bohatších.

Dalším rozhodujícím faktorem je dle průzkumů i vzdálenost jednotlivých sportovišť a hřišť od domova. Pokud je tato vzdálenost vyšší a vyžaduje složitější logistiku – dítě je třeba vozit autem či doprovázet MHD, opět zde hrají roli finance. V takovýchto případech však nejsou rozhodující jen finance, ale i časové důvody. Přeci jen doprovod dítěte na kroužek je i časově náročný, a pokud si rodič nemůže dovolit zkrácený úvazek či není k dispozici hodný příbuzný, který by děti na sport doprovázel, tak toho do deseti let příliš nezasportují.

Jenže právě v období mezi čtvrtým a desátým rokem je pohyb pro rozvoj dítěte zcela zásadní a navíc se utváří jeho celoživotní vztah ke sportu. Odborníci proto apelují na rodiče, aby se nevzdávali a hledali, přestože jsou podmínky někdy svízelné.

Napsat komentář